Haberler

28.05.2012

Zeugma Mozaik Müzesi Açıldı

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Açılışını Sn. Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yapmış olduğu, Dünya'nın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma'nın aydınlatılmasında, LSP Aydınlatmanın imal ettiği özel Led'li aydınlatma armatürleri başarı ile kullanılmıştır.

Turizm açısından cazibe merkezi haline getirilmesi planlanan Gaziantep ilimizin, Zeugma mozaik müzesi, sergilenen tarihi eserler bakımından da önemli bir noktadadır.

Görsel aydınlatmaların eserlere zarar vermemesi sebebi ile (UV ve Radyasyon yaymadığı için) tercih edilen Ledli aydınlatma armatürleri, sergide bulunan tarihin dokusunu ve renklerini en iyi biçimde gözler önüne sermekte ve yansıtmaktadır.

Işığın büyüsü ile tarihi dokuyu öne çıkaran fikir ve önerilerinden dolayı LSP Aydınlatma Gen.Müd.Sn.Alpaslan CEYLAN'a ve aydınlatma tasarımını yapan Sn. Mimar Şekibe ASLAN'a ayrıca teşekkür ediyoruz. Tarihimizin büyülü dokusunu en iyi şekilde yansıtabilmenin haklı gururu içerisindeyiz.

Zeugma'nın aydınlatılmasında; lineer Venüs serisi, özel renk tasarımlı sıva altı Dora serisi, ankastre Thetis serisi, özel renk tasarımlı Nebula serisi ve bazı noktalarda özel üretim ankastre ve spot armatürler kullanılmıştır.

Kullanılan armatürler, yüzyıllardır saklı kalmış Zeugma'nın gizemli dokusunu yansıtabilmek amacıyla, iki renkli olarak imal edilmiş ve DMX kontrol sistemi ile çalışmaktadır.

İlgili haberlere ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz
NTVMSNBC
TRT
DHA
SABAH
HABERTÜRK
HÜRRİYET
135 bin 749 ziyaretçi
Güncel