Haberler

14.10.2011

Sanat ve Işık; Işık Sanatı;

  • 1
  • 2
Her iki tanımlamada da Işık hak ettiği değeri alıyor. Birinde Sanatçının, Sanatını göstermek için Işığa olan ihtiyacını, diğerinde ise Işığın kendisinin bir Sanat olduğunu anlıyoruz. Zeugma Müzesi her iki tanımlamayı da içinde barındırdığı için, ne kadar önemli bir mekan olduğunu bir kez daha ispatlıyor. Ben size burada Zeugma da ki ‘’Çingene Kızı, Poseidon, Akilleus yada Andromeda ‘’ gibi çok değerli ve önemli mozaiklerden ve bu eserlerin aydınlatma tekniklerinden bahsetmek istemiyorum. Bu sayıda sevgili editörümüzün seçtiği konuyu en güzel anlatacak eser ‘’ Mars Heykelidir ‘’. Konumuzla ilgili olan kısma geçmeden önce isterseniz Mars heykeli ile bilinen ve az bilinen tarihini birlikte hatırlayalım.

Mars heykeli Gaziantep, Belkıs Zeugma antik kentinde 1999-2000 yılları arasında yapılan kazılar sırasında bulunmuştur. Helenistik dönemde Ares olarak adlandırılan Mars heykeli, aynı zamanda Roma döneminin de savaş tanrısıdır. 1500 yıl toprağın altında kaldıktan sonra gün yüzüne çıkan, 150cm boyundaki bu bronz heykel, savaş tanrısı olmasının yanı sıra bereketi de simgelemektedir. Adını Roma takviminin ilk ayı olan Mart ayından aldığı söylenmektedir. Savaş Tanrısı olarak bilinen ‘’Mars’’ aynı zamanda sol elinde kıvrık dallı, filizli ve tomurcuklu bir çiçek tutarak dostluğu, baharın başlangıcı olan Mart ayının bereketini ve barışı da simgeler. Mars heykelinin gözleri Gümüş, etrafı ise Altın dan yapılmıştır. Bunu en iyi gözlemleyen sanatçılar fotoğraf sanatçılarıdır ve bunun için ışığın sihrini kullanırlar.. Yenilenen Zeugma Mozaik Müzesi içinde yapılan düzenlemelerde elbette ki bu çok nadide eser hak ettiği özeni görmüş ve kendisine ayrılan o çok özel bölümde ihtişamını ziyaretçilerle birlikte yaşatmaya devam etmektedir. Bu özel eseri aydınlatmak için kullandığımız özel LED armatürler ile yapmak istediğimiz sadece Mars heykelini aydınlatmak değil, aynı zamanda ihtişamını arkasında ki alana gölge olarak ta taşımaktı. İşte ‘’ Işık Sanatı’’ burada kendisini gösterdi ve ikinci bir mars görüntü. Mars heykelinin siluet’i ‘’Sanat ve Işık’’ ayrıca ‘’Işık Sanatı’’ için gösterilecek en güzel çalışmalardan biri haline geldi.

Biz LSP ailesi olarak binlerce yıl önceki sanatçının eserine, bu gün de arkeolog ve mimarlar la birlikte yeni değerler katarak her türlü sanata hizmet etmeye devam ediyoruz.

Alpaslan CEYLAN
PLD Dergisi "Sanat ve Işık; Işık Sanatı."Güncel